Interceptor Konusu

Özet

Dünyanın kaderi onun ellerinde. ABD Ordusu mensubu bir kadın yüzbaşı, okyanusun ortasında kendi komutasındaki füze savunma istasyonu eş zamanlı ve koordineli bir saldırıya maruz kalınca uzun yıllar aldığı taktik eğitimini ve askerî uzmanlığını kullanmak zorunda kalır.

Interceptor, Matthew Reilly’nin Stuart Beattie ile birlikte yazdığı senaryodan yönettiği 2022 yapımı bir Amerikan-Avustralya aksiyon drama filmidir. Filmin başrollerinde Elsa Pataky ve Luke Bracey yer alıyor.[2][3] Çalıntı füzelerle Amerika Birleşik Devletleri’ne nükleer saldırı düzenlemek isteyen teröristleri konu alıyor. Teröristler, füzelerini durdurabilecek uzak bir açık deniz füze önleme platformuna saldırdıklarında, bir subay (Pataky) tesisi cesaret ve beceriklilikle savunur.

Konu

ABD’nin herhangi bir nükleer başlık fırlatılmasını engellemeyi amaçlayan iki önleme fırlatma sahası vardır; bunlardan ilki olan Alaska’daki Fort Greely, muhtemelen terörist bir gruba bağlı bilinmeyen saldırganlar tarafından saldırıya uğrarken, aynı anda Rusya topraklarından 16 nükleer savaş başlığı ele geçirilir. İkinci saha ise Pasifik Okyanusu’nun ortasında uzak bir platformdur. Yüzbaşı J. J. Collins kısa bir süre önce iki önleme füzesi fırlatma sahasından ikincisine atanır. Üstlerinden birinin cinsel tacizini rapor ettiği yüksek profilli bir davanın sonuçlanmasının ardından, ordudaki akranlarından intikam olarak taciz, zorbalık ve tehditlere maruz kalmıştır, dolayısıyla bu uzak istasyona yeni görevlendirilmiştir.

Yarbay Marshall’ın komutası altında ve istasyonun komuta merkezinde Baker ve Shah ile birlikte çalışan Collins, Fort Greely’nin düşmanca ele geçirilmesinin ardından kendisini son savunma hattının bir parçası olarak bulur. İstasyona, eski askeri istihbarat askeri Kessel’in liderliğindeki küçük bir grup ajan sızar ve Marshall ile üssün diğer sakinlerini derhal öldürürler; hayatta kalanlar olarak sadece Collins, Shah ve serseri bir kurşunla sıyrılan bilinçsiz Baker komuta merkezinde saklanırlar. Sızmacılar komuta merkezine girmek için pazarlık yapmaya çalışırlar; bu sayede önleme sistemini etkisiz hale getirebilir ve ABD kıtasını çalınan on altı savaş başlığının nükleer saldırısına açık bırakabilirler. Ancak reddedilirler ve bunun yerine kaynak makinesiyle zorla girmeye çalışırlar. Bir ajan zemin kapağından girdikten sonra sürpriz bir saldırı başlatır, ancak Collins ve Shah tarafından yenilgiye uğratılır ve öldürülür. Baker’ın bilinci yerine gelir ve sızma girişiminde bulunanların içerideki adamı olduğunu ve büyük bir ödeme günü için motive olduğunu ortaya koyarak Collins ve Shah’ı silah zoruyla alıkoyarken Kessel ve diğer ajanların içeri girip kontrolü ele almasına izin verir.

Kessel bir canlı yayını ele geçirir ve Amerikan karşıtı manifestosunu internette yayınlayarak yok edilecek on altı Amerikan şehrinin adını verir ve terörist gruba nükleer bombaları derhal fırlatma talimatı verir. Collins bağlarından kurtulur ve Kessel, Baker ve bir uşağı komuta merkezinin dışına kilitlerken, Kira’yı, odada kalan tek düşman ajanını ve başka bir uşağı yener ve öldürür. Kessel babasına işkence ederek Collins’i teslim olmaya zorlamaya çalışır, ancak Collins bunu reddeder ve görünüşe göre iletişim kesildiğinde babası ölmüştür. Kessel B planına geçer ve istasyonun kontrolünü ele geçiremezse istasyonu batırmayı umarak istasyonun batırma protokolünü başlatır. İstasyon batmaya başladığında, Shah istasyonun batmasını yavaşlatmak için zemin kapağından aşağıdaki okyanusa inmeye ve istasyonun kapaklarını elle yeniden devreye sokmaya gönüllü olur, böylece önleme uçakları eninde sonunda hava sahasından geçtiklerinde savaş başlıklarını fırlatıp yok edebileceklerdir. Shah başarılı olur ama Baker tarafından öldürülür.

Collins riskli bir kumar oynamaya karar verir, komuta merkezinde saklanır ve Kessel, Baker ve kalan uşakların görünüşte boş olan merkezi ele geçirip etkisiz hale getirmesine izin verir. Yaptığı hile işe yarar ve Baker onu bulup ortadan kaldırmak için istasyonun çatısını kontrol etmeye gider. Kessel odadan kaçarken Collins kalan uşağı gizlice etkisiz hale getirmeyi başarır. Bir dizüstü bilgisayar alan Collins çatıya çıkar ve bu yöntemi kullanarak önleme füzelerini manuel olarak fırlatmayı umarak cihazı fişe takar. Ancak Baker tarafından bulunur ve ikisi göğüs göğüse çarpışmaya girer; Collins, Baker’ın başını kesmek için jiletli tel kullandıktan sonra galip gelir. Daha önce ajan ekibini alması için bir Rus denizaltısı çağırmış olan Kessel, Collins’i tam da nükleer bombaların önleme noktasını geçmesine saniyeden çok az bir süre kala önleme füzelerini başarıyla fırlattığı sırada bulur. Planı başarısız olan Collins’le çatışmaya girer ve Rus denizaltısı denizden yükselirken Collins onu yenmeyi ve etkisiz hale getirmeyi başarır. Denizaltı kulesinden bir çift Rus çıkar, ancak Collins’i vurmak yerine Kessel’e ateş ederler ve Rus Kaptan ayrılmadan önce Collins’i selamlar.

Collins daha sonra hastanede çektiği sıkıntılardan kurtulur ve çabalarından dolayı ABD Başkanı tarafından şahsen terfi ettirilir ve ardından, hayatta kalmayı başaran babasının ziyaretini kabul eder ve Sha’nın ölümünden sonra yaşadığı kederden dolayı onu teselli eder.

Detaylar

Yönetmen: Matthew Reilly
Senaryo Yazarı: Matthew Reilly, Stuart Beattie
Oyuncular: Elsa Pataky, Luke Bracey
Çıkış tarihi: 26 Mayıs 2022 (Avustralya), 3 Haziran 2022 (Dünya Çapında)
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya
Dil: İngilizce
İlk yorum yapan siz olun “Interceptor”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.