Gül ve Şeker Konusu

1968 yapımı komedi filminin senaristliğini ve yönetmenliğini Osman Seden yapmıştır.  Filmin başrollerinde ise  Hulusi Kentmen, Filiz Akın, Ediz Hun, Süleyman Turan ve Nubar Terziyan yer almıştır. Film gerçek kimliklerini birbirlerinden gizleyen iki gencin aşkını konu edinmiştir.

Adana’da yaşayan zengin bir adamın 3 oğlu vardır. Eski arkadaşlarından birinin kızıyla oğullarından birini evlendirmek ister. Bu yüzden kardeşleri kızla tanışması için İstanbul’a gönderir. Bir hafta sonra kendisi de gelip nikahı yapacağını söyler. Oğlan bu kızla evlenmek istemez çünkü sevdiği başka biri vardır yine de babasına karşı gelemez. İstanbul’da bir otele yerleşen gençleri kızın babası evine davet eder.

Bu sırada kardeşler evi yıllar önce terketmiş olan kardeşleri Ömer ile karşılaşırlar. Ömer mühendislik okumuştur ama işsizdir. Cebinde beş kuruş parası yoktur. Evlenmek istemeyen kardeş sarhoş olunca onun yerine Ömer’in gitmesi için yüklü miktarda para teklif ederler. Ömer çaresizce teklifi kabul eder. Bu sırada Filiz de babasından zoruyla evlendirilmek istenir.Yazdığı bir roman için fakir kılığına girip sokaklarda dolaşmaya, hırsızlık yapmaya başlamıştır. Bu macerada yaşadığı anıları romanına yazar. Evlenmek istemediği için de  evin hizmetçisi rolüne girerek evleneceği adamı gözlemlemek ister. Anne babası ise Filiz’in hastalandığını bahanesiyle  evde olmadığını söyleyince Ömer bu durumdan şüphelenmeye başlar. Ömer, Filiz’i yoksul bir hizmetçi, Filiz ise Ömer’i zengin ve şımarık bir adam sanmaktadır. Birbirlerinden hiç hoşlanmazlar ve her fırsatta tartışırlar.

Filiz hizmetçi rolüyle Ömer’e sürekli işkence etmeye başlar. Ailesi adamın yakışıklı düzgün bir genç olduğunu düşünmektedir. Evlenmesi için Filiz’e baskı yapmaya devam etseler de kız inadından vazgeçmez. Hizmetçi rolündeyken bile kendisine asıldığı için onun tam bir züppe olduğunu düşünür ve burnunu sürtmek ister.

Bir gün giyinip süslenip kendisini dışarıya çıkarmasını ister. Ömer onun ev sahibinin kıyafetlerini çaldığını bile düşünür ve dışarıya çıkmaz istemez. Filiz korktuğunu söyleyerek onu kışkırtınca onu dışarıya çıkarmayı kabul eder. Dans edip bir şeyler içerler. Ömer sabahları hizmetçilik yapan bu fakir kızın akşamları tam bir hanımefendi olmasına şaşırır. Hiç anlaşamayan bu ikili zamanla birbirlerinden hoşlanmaya başlayacaktır.

Ekip & Oyuncular

Directing

İlk yorum yapan siz olun “Gül ve Şeker”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.