Grev Konusu

2019 Kanada yapımı Grev filmi, Metin Yayın yönetmenliğinde vizyona girdi. Türk bir yönetmen tarafından ekranlara taşınan filmde üstelik Tansel Öngel, Pelin Batu, Orhan Alkaya ve Nihan Aşıcı gibi Türkiye’den tanıdığımız oyuncular yer alıyor. 1910 yılında yaşanan olayların ekrana getirildiği filmde Bursa’daki ipek işçiliği yapan kadınların birlikte kötü çalışma koşullarına karşı gösterdiği direniş anlatılıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük genel grevi olarak bilinen Bursa’daki grev, tarihin en önemli grevlerinden birisi olarak beyazperdeye de aktarıldı.

İngiliz Sarah, ülkesinde yaşadığı olaylar nedeniyle ülkesinden apar topar ayrılmak durumunda kalır ve Bursa’ya gelir. Bursa’ya gelmesine nedeni ise eşi John’un burada olmasıdır. Formalite bir evlilik yapan Sarah ve John arasında samimi bir ilişki yoktur. Çünkü John eşcinsel birisidir ve bu evlilik ile kendini gizlemeyi tercih eder. Formalite bir evlilik yapan Saray ise bu evliliğin kendisine getirdiği avantajlar içi bu durumu kabul etmiştir. 

Bursa’da ipek işçiliği yapan Müslüman ve gayrimüslim kadınlar bu çalıştıkları yerdeki kötü çalışma koşulları nedeniyle günden güne rahatsızlık duymaya başlarlar. Bunun sonucunda ise bu kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve haklarının verilmesi için grev yapmaya karar verilir. Grev için özellikle kadınların lider olarak seçtiği kişiler dikkat çeker. Sofia ve Zabel isimli iki kadın, gayrimüslimlerin lideri olarak belirlenirken özellikle Duyun-u Umumiye’nin başında olan Mr. John, başlayan bu grev karşısında ne yapacağını bilemez.

Bir diğer yanda ise fabrikada çalışmaya başlayan Fatma, herkesin dikkatini çekmektedir. Fatma’ya aşık olan kişiler arasında Adem ise tüm bu direniş içerisinde Fatma ile güzel bir gelecek kurmanın hayallerini yapar. Ancak fabrikada ortalığın karışması ile birlikte herkes için zorlu bir dönem başlar. Bir araya gelen kadınlar bu istediklerini alacak mı? Fatma ile Adem mutlu bir yuva kurabilecek mi?

Grev Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Grev”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Grev