Gladyatör Konusu

2000 yılı yapımı dram filminin yönetmenliğini Ridley Scott yapmıştır. 5 önemli ödül kazanmış olan filmde, çekimler sırasında hayatını kaybeden Oliver Reed’in eksik sahneleri bilgisayarla tamamlanmıştır.

İmparatorluk içerisinde general Maximus yükselmeye başlamıştır.  Oldukça başarılı bir generaldir, katıldığı her savaştan başarıyla döner. Bu üstün başarıları sayesinden imparator Sezar’ın takdirini kazanır ama Sezar ölmek üzeredir ve bir varis seçmesi gerekmektedir. Tahtın varisi ve oğlu olan Commodus’u bu görev için yeterli bulmaz bu yüzeen varis olaral Maximus’u seçer. Saraya geri dönen Commodus bu kararı kabullenemez ve gizlice Sezar’ı boğarak öldürür.Generalin ve ailesinin de öldürülmesini ister. Ölümden kaçan generali köle olarak devam edeceği bir hayat bekler.  Çocuğunun yakılarak öldürüldüğünü görür ve kendisi de yaralı olduğu için bayılır. Baydın halde onu bulan köle tacirleri gladyatör oyunlarının düzenlendiği yere satarlar. İyileştikten sonra oyunlarda dövüşmeyi reddeden Maximus canı söz konusu olunca dövüşmeye ve kazanmaya başlar.Burada bir gladyatör olarak eğitilmeye başlar. Yıllar süren eğitimden sonra imparator olan Commodus’u öldürmek için Roma’ya geri döner. Eşini ve oğlunu öldürten bu adamdan intikam almak ister.

Arenada yıllarını geçiren Maximus halkın iradesinin imparatorluğun iradesinden çok daha güçlü olduğunu farketmiştir. İntikamını alabilmesinin tek yolunun halk için büyük bir kahramana dönüşmek olduğunu düşünür. Bu sırada tahtın başında Commodus, ülkeyi kötü bir şekilde yönetmektedir. Senatoyu dağıtmaya çalışmaktadır. Bu davranışlarından rahatsız olan ablası ve senato üyeleri onu devirmek için planlar yapmaya başlarlar. Commodus halkın gözünü boyamak için 150 gün boyunca sürecek bir gladyatör oyunu düzenler. Bu oyuna Maximus katılmak zorunda kalır.

Roma’da Colloseum arenasında bir dövüşler gerçekleşir. Maximus ve ekibi neredeyse bütün oyunları kazanır böylece imparatorun ilgisini çekerler ve onlarla tanışmak ister. Tanışmak için piste Maximus piste iner ve maskesini çıkarır. Onun ölmediğini gören imparator çok sinirlenir.

Commodus halkın gözünün önünde Maximus’u öldürmeye karar verir. Düello öncesinde Maximus’u yaralar ve yaralı halde kendisiyle savaşmasını ister. Yaralı haliyle bile imparatoru yenen Maximus askerlerin de desteğini alarak Commodus’u öldürür. Böylece yeni kral ilan edilir. Ülkenin yönetimini senatoya verdikten kısa bir süre hayata gözlerini yumar.

Gladyatör Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Production

Ridley Scott

İdari Yapımcı

Sound

Hans Zimmer

Original Music Composer

Camera

John Mathieson

Fotoğraf Yönetmeni

Art

Crispian Sallis

Set Decoration

Arthur Max

Production Design

Costume & Make-Up

Janty Yates

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Gladyatör”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.