Get Rich or Die Tryin’

2005117 dk, ,

Get Rich or Die Tryin’ Konusu

Özet

Get Rich or Die Tryin’, Terence Winter tarafından yazılan ve Jim Sheridan tarafından yönetilen 2005 yapımı bir Amerikan suç drama filmidir. Filmde Curtis “50 Cent” Jackson ilk uzun metrajlı oyunculuk deneyiminde Terrence Howard, Joy Bryant, Bill Duke, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Omar Benson Miller, Ashley Walters ve Viola Davis ile birlikte rol alıyor. 50 Cent’in hayatından otobiyografik öğeler içeren film, uyuşturucu satıcısı Marcus Greer karakterinin rap müzik tutkusunun peşinden gitmek için suç hayatından uzaklaşmasını konu alıyor. Filmin adı 50 Cent’in 2003 yılında çıkardığı aynı adlı ilk albümüyle aynı adı taşıyor.

Get Rich or Die Tryin’ albümünün başarısının ardından 2004 yılında 50 Cent’in başrolde olduğu bir filmin planları ortaya çıktı. Yapım sırasında Locked and Loaded olarak biliniyordu. Eminem’in başrolünü oynadığı 2002 yapımı 8 Mile filmini örnek alan film, 50 Cent’in uyuşturucu satıcısı olarak geçirdiği çocukluk deneyimlerinden ilham alıyordu. Çekimler 11 Nisan 2005’te başladı ve aynı yılın Haziran ayında sona erdi. Çekim yerleri arasında New York City, Kanada (Toronto ve Wasaga Beach’te) ve İrlanda (Bray ve Dublin’de) vardı.

Başlangıçta 2006’da gösterime girmesi planlanan Get Rich or Die Tryin’ dünya prömiyerini 2 Kasım 2005’te Hollywood’daki Grauman’s Chinese Theatre’da yaptı ve bir hafta sonra ABD’de gösterime girdi. Film, 50 Cent’in performansı övgü almasına rağmen, temposu, yönetimi ve özgünlük eksikliği nedeniyle eleştirmenlerden genellikle karışık-olumsuz eleştiriler aldı. Ayrıca gişede de hayal kırıklığı yarattı ve 40 milyon dolarlık bütçeyle 46,4 milyon dolar hasılat elde etti.

Konu

Marcus Greer ve arkadaşları Kolombiyalı bir güvenli evi soyduktan sonra, kimliği belirsiz bir tetikçi silahını Marcus’un başına doğrultur ve onu birkaç kez vurur (gerçek hayatta da vurulan 50 Cent’e benzer şekilde). Film daha sonra çocukluğuna geri döner.

Marcus, sevgi dolu annesi Katrina’ya tapan sessiz bir çocuktur ve ikisi de Katrina’nın uyuşturucu ticaretinden elde ettiği gelirle nispeten rahat bir hayat sürmektedir. Annesi işlerini yürütürken onu sık sık büyükanne ve büyükbabasına bırakmak zorunda kalır. Marcus arkadaşlarının, özellikle de aşık olduğu Charlene’in arkadaşlığından hoşlanmaktadır. Charlene’e bir şarkı yazar ve ona bir kaset gönderir, ancak bu üvey babası tarafından uygunsuz bulunur. Sonuç olarak, büyükanne ve büyükbabasının yanına gönderilmek zorunda kalır. Bu arada Katrina, yanlış giden bir uyuşturucu anlaşmasında kimliği belirsiz bir kişi tarafından öldürülür.

Tam zamanlı olarak büyükanne ve büyükbabasıyla yaşamak zorunda kalan ve onların da bakmakla yükümlü oldukları çocukları olan Marcus, büyükbabasının aileyi geçindirmek için uzun saatler boyunca çalışması nedeniyle hayatını daha az çekici bulur. Annesinin alabildiği ayakkabıları artık alamayan Marcus, yeni ayakkabılar alabilmek için uyuşturucu satmaya başlar. Yaşı ilerledikçe yasal iş fikrini reddeder ve uyuşturucu satmaya, yeni kıyafetler ve bir silah almaya karar verir. Sonunda liseyi bırakarak yerel çete reisi Levar ve emrindeki Majestic için tam zamanlı uyuşturucu satmaya başlar. Ancak Majestic, kendisi de büyük bir uyuşturucu baronu olmayı planlamaktadır ve sık sık yönettiği Dangerous adlı bir rap sanatçısıyla komplolar kurmaktadır.

Get Rich or Die Tryin’ Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Get Rich or Die Tryin’”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.

Get Rich or Die Tryin'