Fıstık Gibi Konusu

Senaristliğini ve yönetmenliğini Hulki Saner’in yaptığı Fıstık Gibi 1970 yılında vizyona girmiş bir komedi filmidir. Filmin oyuncu kadrosunda Sadri Alışık, Yusuf Sezgin,
Feri Cansel ve Mehmet Ali Akpınar yer almıştır. Filmin hikayesi tanık oldukları bir cinayet yüzünden başları belaya giren iki müzisyenin maceralarından meydana gelir.
Fikri ve Naci gazinoda çalışan iki müzisyendir. Fikri akordeon Naci ise darbuka çalmaktadır. Bir gece sahne aldıkları gazinoda oturdukları sırada mafya babası Selim ve adamları gazinoyu basar. O sırada gazinoda bulunan bütün adamlara kurşun yağdırdıkları sırada müzik aletlerinin arkasında saklanan iki adamı görür. Fikri ve Naci gazinoda işlenen cinayetlere şahi oldukları için Selim tarafından öldürülmesine karar verilir. Selim, Fikri ve Naciyi öldürmek için yanına çağırdığında polis sirenleri duyulur ve Selim adamlarıyla birlikte kaçmaya karar verir. Adamları şahitlerin kaçtığını söyleyince Selim aynı gece bulunup onlarında öldürülmesi gerektiğini söyler. Kaçtıktan sonra ne yapacaklarını düşünen Fikri ve Naci bir afişte gördükleri ilan ile birlikte kılık değiştirmeye karar verirler.

Ceplerinde olan bütün parayla kadın kıyafetleri almış ve Kuşadası’na giden bir vapura binerler. Vapurdaki kadınlar Kuşadası’nda bulunan bir otelde gösteri yapan orkestra grubudur. Yeni isimleri Fikriye ve Naciye olan iki arkadaş onların arasına karışarak kendilerini takip eden Selim’den kurtulabileceklerini düşünmüşlerdir. Kadınlarla dolu vapura bindiklerinde erkek olduklarını gizlemekte zorlanırlar çünkü ikisi de oldukça çapkın erkeklerdir. Kadınlar kendileriyle ilgilenen Fikriye ve Naci’yi oldukça beğenmişlerdir ancak Naciye’nin sorumsuz davranışları yüzünden Fikriye tarafından sürekli olarak ikaz edilir. Bir süre sonra gösteri yapılacak otele gelirler ve şarkı söyleyecek olan Gülten ile tanışırlar. Gülten sahneden şarkı söylerken ikisi de ondan çok etkilenir ve aralarında bir rekabet başlar. Fikriye tekrar erkek kılığına girer ve Gülten’i etkilemeyi başarmıştır. Geceyi odada onunla birlikte geçirirken Naciye kendisini beğenen zampara Selim ile birlikte silah zoruyla dans etmektedir. Selim ve adamları aradıkları iki kişinin Kuşadası’nda olduğunu öğrenir ve hemen oraya giderler. Kadın kılığına girmiş Naci ve Fikri’yi teşhis edip öldürmek ister ancak ikisi  de tekrar kaçmayı başarmıştır.

Fıstık Gibi Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Fıstık Gibi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.