Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

Bir macera iki dünyayı da değiştirecek.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? Konusu

2003 yılında DreamWorks Animasyon şirketi tarafından aynı ismi taşıyan bir kitaptan uyarlanarak sinemaya aktarılan filmin yönetmeni Chris Sanders’tir. Viking geleneklerine göre hareket eden bir toplumun küçük bireyi Hiccup’un hikayesini anlatan film gişede beklediği başarıyı yakalamıştır.

Berk adası Viking halkının yerleşim yeri olmasına rağmen bölgede yaşayan başka canlılarda vardır. Gece çöktüğünde Berk adasına saldıran ejderhalar insanların evlerini ateş püskürtüp yiyeceklerini ve hayvanlarını çalmaktadır. Ejderhaların bu saldırısına karşın Viking halkı hiç bir zaman bölgeyi terketmemiş kalıp onlarla savaşmayı gelenek haline getirmiştir. Berk adası bir gece saldırı altındadır ve adada yaşayan vikingler karşılık vermeye çalışırlar. Hiccup evden kaçarak ejderha avlamak ister çünkü ejderha yakalamak adada bir prestij meselesi haline gelir. Erkekler ejderha avladığında kadınlarla daha kolay iletişim kurabileceğini düşünmektedir. Hiccup ejderha beklerken o sırada demirci ustası onu yakalayarak atölyeye geri götürür. Hiccup onu kandırıp tekrar dışarı fırlar.

O sırada daha önce hiç görülmemiş bir ejderha çıkagelir. Gecenin öfkesi denilen ejderha daha önce hiç görülmemiş olup güçleri diğerlerinden farklıdır. Hiccup daha önceki avcıların kullanmadığı farklı bir silah kullanır ve köşeye pusup avını beklemektedir. Gecenin öfkesi ortaya çıktığında Hiccup onu avlamayı başarmıştır ancak kimse görmediği için bunu ispatlamakta zorluk yaşar. Demirci dükkanın sahibi aynı zamanda Hiccup’un babası olan Kayıtsız Zebella meydana gelir ve oğlunu alıp eve götürmek ister. Bu sırada başka bir ejderha ortaya çıkar Zebella onu avlamayı başarır. Hiccup babasına bir ejderha avladığını söylesede babası ona inanmaz ve oğlunu eve gönderir. Ertesi gün ormanda gezerken gece yaraladığı ejderhayla karşılaşır. Bıçağını çekip onu öldüreceğini söylesede bunu yapamaz ve ona yardım eder. Başka bir gün ejderhada ona zarar vermeye kalktığında o da aynı şekilde merhamet gösterir ve zarar vermez. Böylece ejderha ve Hiccup arasında bir dostluk başlamış olur.

Hiccup babasının ejderhaların yuvalarını bulup yok etmek için Viking halkıyla bir toplantı yapar ancak oğlu bu fikri pek beğenmez ve artık ejderha avcılığı yapmak istemediğini söyler. Hiccup ejderhasına dişsiz adını koymuştur ve daha sonra ikisi arasında geçen sohbetten ejderhaların neden Berk adasına saldırdığı ortaya çıkar.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Gerard Butler

Stoick the Vast (voice)

Jay Baruchel

Hiccup Horrendous Haddock III (voice)

Craig Ferguson

Gobber the Belch (voice)

America Ferrera

Astrid Hofferson (voice)

Jonah Hill

Snotlout Jorgenson (voice)

Christopher Mintz-Plasse

Fishlegs Ingerman (voice)

T. J. Miller

Tuffnut Thorston (voice)

Kristen Wiig

Ruffnut Thorston (voice)

David Tennant

Spitelout (voice)

Ashley Jensen

Phlegma the Fierce (Voice)

Philip McGrade

Starkard (voice)

Kieron Elliott

Hoark the Haggard (voice)

Editing

Sheri Galloway

Assistant Editor

Mark A. Hester

Associate Editor

Jim Passon

Color Timer

Visual Effects

Nico Marlet

Character Designer

Sound

Dennie Thorpe

Foley Artist

Jana Vance

Foley Artist

John Powell

Original Music Composer

Randy Thom

Supervising Sound Editor

Production

Doug Davison

Co-Producer

Roy Lee

Co-Producer
İlk yorum yapan siz olun “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.