Düşmanlarım Çatlasın Konusu

1974 yılında vizyona giren Düşmanlarım Çatlasın’ın yönetmenliğini Ülkü Erakalın yapmış olup oyuncu kadrosunda Renan Fosforoğlu, Şener Şen, Kamuran Akkor veNubar Terziyan yapmıştır. Filmin hikayesi yaşlı bir iş adamı olan adamın ölmeden önce mirasını ele geçirmek isteyen damatlarının macerasını anlatır. Osman bey oldukça varlıklı bir iş adamıdır. Servetinin büyük bir kısmını yardım kuruluşlarına, mahallede bulunan fakir insanlara, sokak hayvanlarına gibi harcamaktadır.

Günün tamamını programlı bir şekilde geçirdikten sonra gece orkestracı arkadaşlarıyla alkol kullanıp gününü sonlandırmaktadır. Doktorlar onun alkol kullanmasını istemez ancak bu konuda kararlığından vazgeçmez. Osman’ın iki kızı vardır ve ikiside evlidir. Damatları olan Azmi ve Nazmi onlarla birlikte aynı evde yaşamaktadır. Kızları ve damatları babasının bu davranışlarından oldukça rahatsızdır. Onun hem servetini sağa sola dağıtması hem de gece alkol kullanarak gelmesi onlar için katlanılması zor bir hale gelir.

Osman’ın torunu olan Murat küçük bir çocuktur ve annesinin talimatlarıyla dedesinin alkolü bırakmasını sağlar. Osman’ın avukatı olan Nevin kızları tarafından dolduruluşa getirilerek şirketlerin artık onun yönetiminde olmaması gerektiğine karar verilir. Osman, kendisini önemseyen insanların uyarılarını dikkate almamakla suçlanır ancak her birinin amacı kendisinin servetinden yararlanmaktır. Avukat Nevin, yaklaşık 20 yıldır Osman’ın avukatlığını yapmış, onun bütün çılgınlıklarına göğüs germiştir çünkü ona aşıktır.

Osman’ın kızları şirketin bütün hesaplarını avukatı Nevin’in değil, kocaları olan Azmi ve Nazmi’nin kontrolünde olmasını düşünürler. Azmi ve Nazmi eşleriyle birlikte plan yapmaya başlar.İlk önce avukat Nevin ile görüşürler ve bu durumu Osman’a aktarırlar. Osman bunu duyunca öfkesinden çılgına dönmüş ve kimsenin parasına el koymasına müsaade etmeyeceğini söylemiştir.

Osman, damatlarının hiç bir iş yapmadan evde oturmalarını eleştirip sadece kendi paralarını çalmaya çalışmış olmalarına bağırıp çağırır. Ayla ve Necla kocalarını çok sevmesine rağmen kocalarına engel olmaya çalışır.

Azmi ile Nazmi son çareyi onun deli olduğunu ispatlamak olduğunu düşünürler. Bir doktorla anlaşıp Osman için akli dengesini kaybettiğine dair rapor hazırlamalarını isterler.Konu mahkemeye taşınır ve Osman Bey bütün servetini kaybedeceği esnada önceden gazinodan çekip kurtardığı ve evlatlık edindiği başka bir kızın ifadesiyle gerçekler ortaya çıkar.

İlk yorum yapan siz olun “Düşmanlarım Çatlasın”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.