Dune: Çöl Gezegeni (Dune)

Korku katilidir aklın…

Dune: Çöl Gezegeni (Dune) Konusu

Denis Villeneuve’nin uzun zamandır beklenen Dune: Çöl Gezegeni filmi, hazırlık aşamasından itibaren büyük bir beklenti yaratmayı başardı. Frank Herbert’in 1965 yılında piyasaya çıkan romanından uyarlanan film, gelecek bir tarihte yaşanan olayı beyazperdeye aktarıyor. Kitabın film uyarlamasında Oscar adayı olan yönetmen Denis Villeneuve,  senaryoda ise Eric Roth’un özel kurgusu yer alıyor.

Dune: Çöl Gezegeni (Dune) ne anlatıyor?

Dune: Çöl Gezegeni adlı bir, Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Bilimkurgu türündeki filmde, gezegenler tamamen birbirine rakip olan aileler tarafından yönetilmektedir. Ancak yaşam için çok önemli olan ve baharat olarak adlandırılan bir kaynak, sadece çöl gezegeninde elde edilebilmektedir. Bu nedenle de tüm ailelerin tek amacı, bu gezegeni kontrol ve himaye altına almaktadır. Baharat, tüketildiğinde kişilere yüksek bir bilinç ve çok daha uzun bir yaşam süresi sunmaktadır. Bunu elde etmek ve diğer ailelere karşı üstünlük kurmak isteyen aileler ise çöl gezegeni için farklı planlar yapmaya başlar.

Çöl gezegeni için Paul ailesine karşı bir tuzak kuran Harkonen ailesi ise çatışmaların da ilk fitilini ateşlemiştir. Tuzak sonrası Paul ailesi paramparça olurken, her bir birey tek başına kalır. Paul ise yaşanan bu süreç sonrasında yeniden kontrolün ve birlikteliğin sağlanabilmesi adına zor bir yolculuğa çıkar. Paul bu alanda başarıya ulaşabilirse, evrenin kaderi tamamen değişecektir. Ancak tek başına başladığı bu mücadelede başarılı olmak hiç de kolay olmayacaktır.

Dune: Çöl Gezegeni (Dune) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Oscar Isaac

Duke Leto Atreides

Jason Momoa

Duncan Idaho

Leigh Whannell

Baron Vladimir Harkonnen

Unknown

Hans Zimmer

Original Music Composer

Hans Zimmer

Music Producer

Francine Maisler

Casting Director

Writing

Ron Bartlett

Sound Re-Recording Mixer

Thomas Tull

Executive Producer
İlk yorum yapan siz olun “Dune: Çöl Gezegeni (Dune)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.

Dune: Çöl Gezegeni