Düğün Konusu

Düğün bir ailenin aş uğruna Türkiye’nin bir ucundan İstanbul’a gelişini anlatıyor. Annesini kaybeden bu aile en büyük ablaları Zelha’nın bir nevi annelik yapışı ve diğer akrabalarının tutunma çabalarıyla bir şekilde İstanbul’da yaşamayı başarıyorlar. Aile azla yetinebilen ve küçük mutluluklarla hayatlarını idare edebilen bir aile.

En büyük abileri kendisini ticarete atmış, küçük iki kız kardeş de dur durak demeden çalışıyor, en küçük kardeşlerini okutmaya çalışıyorlar. Küçük çocuk ise bütün bunlarla onlara yük olduğunu hissediyor, bir yandan okumak için yanıp tutuşuyor ancak diğer yanı çalışıp ailenin cebine daha fazla katkıda bulunmak istiyor.

Zelha ise bütün bunların arasında bütün aileyi çekip çeviriyor. Ancak onun da içerisinde yarım kalmışlıkla beraber pişmanlığı var. Bütün bunlar olmadan önce Zelha tam evlenmek üzereyken annesinin kaybıyla beraber, tüm yaşamını ve sevdiği adamı bırakarak ailenin yararı için onlara katılıyor.

Göç olaylarının çok yoğun yaşandığı ve bütün köylü halkın aş ve para için şehirlere indiği bu dönemde, aileler ekonomilerini güçlendirmek adına başlık parasıyla kendilerini geçindirmeye çalışıyorlar.

Bir gün Habibe ve küçük kardeşi yolda yürürlerken birisinin en küçük kıza baktığını fark ediyorlar. Bu kız aynı zamanda elinden sakat ancak böylesi bir durumda bile aile katkı sağlamayı kendine görev biliyor.

Bir gün amcaları eve bir ikramla geliyor ve herkesin yemesini söylüyor. Zelha başta bu ikramın neden olduğunu soruyor ancak hemen susturuluyor. Daha sonra bu ikramların nedeni evin en küçük kızını istemeleri olduğu açığa çıkıyor.

Hayatta tutunmak ve açlık, belki de açgözlülük adına evin en küçük, daha reşit bile olmayan kızını başlık parası için nasıl kolayca satabileceklerini gören Zelha, bu duruma karşı dikiliyor. Ataerkil bir toplumda kızların nasıl mal olarak bu kadar rahat ve kolayca gözden çıkarabiliyor oluşunun üzerine giden Zelha ve kız kardeşleri kendi hür iradeleri ve özgürlükleri için tüm aileyi ve gelenekleri karşılarına alıyorlar.

Düğün Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Düğün”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.