Dönüş Konusu

Dönüş izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Dönüş, 1988 yılında sinema severlerle buluşan uzun metraj bir dram filmidir. Faruk Turgut’un yönetmenliğini üstlenmiş olduğu filmin oldukça geniş ve başarılı bir oyuncu kadrosu bulunmaktadır. Tarık Akan, Nur Sürer, Raci Kiper, Hilmi Poyraz, Günay Güney, Engin Çelik, Yaman Okay, Esen Günay, Timuçin Caymaz, Ünal Gürel gibi isimlerin yer aldığı film Tarık Akan’ın başarılı oyunculuğu ile dikkat çeken yapımlar arasında yerini almıştır. Osman Şahin’in Son Cirit adlı eserinden uyarlanan film, alt metninde birçok mesaj barındıran ve metaforlarla zenginleştirilen zengin bir içeriğe sahiptir. Yönetmenin başarılı çekim açıları, senaryoda yer alan çarpıcı sözle ve oyuncuların performansları ile klasik yapımlar arasında sayılabilecek niteliktedir.

Berde isimli bir çobanın başından geçen trajik olaylara mercek tutan film, adamın köyüne dönüşü ile başlar. Yıllar önce bir cinayet işleyen ve hapse düşen Berde, en sonunda hapisten çıkar ve köyüne döner. O sırada Aşağı Hano ve Yukarı Hano köylüleri arasında toprak nedeniyle yaşanan bir gerginlik söz konusudur. Agrefi tavırları ile bilinen Berde, de bu gergin olaylara dahil olur. Aşağı Hano köylüleri ile çıkmaza giren Berde, köylülerle kavga etmekten geri durmaz.

En sonunda çareyi şeyhe danışmakta bulan Aşağı Hano ve Yukarı Hano köylüleri, Şeyhin tavsiyesi üzerine cirit müsabakası düzenlerler. Cirit oyununda başarılı olan Berde, idmanlara ve hazırlıklara başlar. Kaybeden köyün topraklarını ortak olana açacağı bu oyun, her iki köyün halkını da tedirgin eder. Berde’nin varlığı haksız bir rekabete sebep olacaktır. Kazanamayacağını anlayan Aşağı Hano köylüleri, Berde’ye bir teklifle gelirler. Oyunu bilinçli olarak kaybetmesini isteyen köylü, Berde’yi zor bir kararla baş başa bırakır. Bu cirit oyunu Berde’nin hayatında çeşitli değişimlere sebep olacaktır.

Dönüş Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Dönüş”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.