Fun Facts of Movie

Ümit Efkan’ın yönetmenliğini yaptığı darbe 1990 yılında vizyona girmiş ve oyuncu kadrosunda Kadir İnanır, Nilgün Akçaoğlu, Bülent Bilgiç ve Menderes Samancılar yer almıştır. Filmin konusu 1980 yılında gerçekleşen darbenin değiştirdiği bir hayatın etrafında şekillenir.

   Hamdullah’ın evine polisler gider ve karısına kocasının öldüğünü ve teşhis edilebilmesi için morga gitmeleri gerektiği söylenir. Karısı ve çocuğu morga gelip ölen kişinin kocası olduğunu gözleriyle görür. Ertesi gün cenaze yapılıp Hamdullah gömülür ancak gerçek bu değildir. Hamdullah karısının geldiği sırada ölü numarası yapar çünkü devlet yetkilileri böyle istemiştir.

Daha sonra kendisine yüz nakli yapıldıktan sonra yeni bir kimlik ve yeni bir isim verilir. Artık adı yavuzdur.  Hamdullah 12 Eylül sırasında örgüt üyelerinden biridir ve emniyet güçlerinin yaptığı operasyonda tutuklanarak ceza evine gönderilir. Hamdullah emniyet güçleriyle karşılıkla anlaşarak örgüt hakkındaki bilgilerini anlatarak af yasasından yararlanır. Örgüt hakkındaki bildikleri kendisinin özgürlüğünü geri almasını sağlayacaktır ancak örgüt üyeleri tarafından peşine düşüleceği düşüncesiyle yüz nakli yapılıp kendisine yavuz kimliğini verilmesine karar verilmiştir. Daha sonra yavuza bir ev tahsis edilir. Karanlık bir evde yalnız başına yaşamak yavuza sürekli kâbuslar gördürmeye başlar.

Yavuz emniyet güçlerine yakalandığı zamanları bir türlü hafızasından silip atamaz. Yeni hayatına adapte olmakta sorun yaşayan yavuz karısını uzaktan izlemeye başla ancak ona gerçekleri söyleyemez. Yavuz daha sonra örgütteki bir arkadaşının evine gider ve kimliğini açıklar. Örgütten bahsettiğini ve yüz nakli yapıldığını itiraf eder. Arkadaşı ona bağırmaya başlar ancak yavuz onun

adını vermemiştir çünkü çok eski arkadaşıdır. Yavuz oğlunun okuluna giderek onu izlemeye başlar aynı zamanda karısının çalıştığı sigorta şirketine gidip konuşmaya cesaret eder ancak kocası olduğunu henüz açıklayamaz. Birlikte vakit geçirmeye başlarlar ancak kendisini polis takip ettiği için kimliğini gizlemeye devam eder.

   Karısı yavuzun gerçek kimliğini eski arkadaşından öğrenir. Kocasının ölmediğini ve yüz nakliyle kimlik değiştirdiğini öğrenir. Karısı da devrimci bir örgüt üyesidir. Kocası gizliliklerini itiraf ettiği için onu asla affetmez. Yavuz itiraf etme gerekçelerini sunsa da karısı davasından vazgeçtiği için yavuzu da Hamdullah’ı da kalbinden çıkarmıştır.

12 Eylül dönemini anlatan filmde bir itirafçı ile bir kadın arasındaki ilişkiler filmin adı olan Darbe, 12 Eylül günü yapılan darbeyi işaret etmektedir.

Crew & Casts

Be the first to review “Darbe”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no reviews yet.