Citizenfour Konusu

Amerika ve Almanya’nın ortak yapımı olan film ilk olarak 10 Ekim 2014 tarihinde izleyici karşısına çıktı. CIA analisti Edward Snowden’ın hikayesinin anlatıldığı belgesel türündeki filmin yönetmenliğini Laura Poitras üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Edward Snowden, Glenn Greenwald, Laura Poitras, Ewen MacAskill, Jacob Appelbaum, William Binney, Julian Assange, Ladar Levison, Jeremy Scahill ve Sarah Harrison yer alıyor. 

Belgesel türündeki film tarihin en ses getiren olaylarından birinin kahramanı olan üst düzey CIA analisti Edward Snowden’ın hikayesini konu ediyor. Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla, gizlice ihlal ettiğini açığa çıkaran Snowden, belgeselci gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald ile “Citizenfour” takma adını kullanarak iletişime geçer. belgeselci gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald ve Snowden Hong Kong’da buluşur ve  Snowden skandala ait gizli belgeleri kameralar kayıttayken gazetecilere teslim eder. Snowden’ın attığı bir hayli riskli adımın ardından yaşananları takip eden Laura Poitras imzalı belgesel; gerçeklik, gerçekçilik ve mevcut kontrol mekanizmalarına dair derin sorular barındırıyor.

NSA ve CIA’de çalıştığı dönemlerde edindiği çok gizli belgeleri basına sızdırdıktan sonra çok tartışılan ve bir daha ülkesine dönemeyen Amerikalı gazeteci Edward Snowden’ın, Citizen Four takma adıyla gazeteci Laura Poitras’la iletişime geçme ve Hong Kong’da kendisiyle yaptığı röportajlar, gerçek kamera kayıtları gözler önüne seriliyor.

Citizenfour Ödülleri

  • En İyi Belgesel Film Oscar’ı – 2015
  • Bağımsız Ruh En İyi Belgesel Film Ödülü- 2015
  • En İyi Belgesel Dalında Gotham Bağımsız Film Ödülü – 2014
  • Satellite En İyi Belgesel Ödülü – 2015
  • En İyi Belgesel Dalında Alman Film Ödülü – 2015
  • BAFTA En İyi Belgesel Ödülü – 2015
  • Amerikan Yönetmenler Birliği Belgesel Dalında En İyi Yönetmen Ödülü – 2015
  • Primetime Emmy Belgesel Film Yapımında Üstün Başarı Ödülü – 2015

 

Ekip & Oyuncular

Unknown

Steven Soderbergh

Executive Producer

Crew

Sara Bernstein

Supervisor of Production Resources

Kirsten Johnson

Director of Photography
İlk yorum yapan siz olun “Citizenfour”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Citizenfour