Büyük Hesaplaşma Konusu

Michael Mann’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliği yaptığı film 1995 yılında aksiyon drama türünde karşımıza çıkıyor. Başrollerinde Al Pacine, Robert De Niro ve Var Kilmer’i gördüğümüz film yayınlandığı tarihten 1 yıl sonra Türkiye’de sinema severlerle buluşmuştur. Filmin genel olarak konusuna baktığımızda bir polis memurunun peşine düştüğü suçluyu yakalamak için giriştiği mücadele anlatılmaktadır.

Neil McCauley, Chris Shiherlis ve Michael Cheritto işlerini oldukça iyi yapan azılı suç çetesidir. Ancak planladıkları bir iş istedikleri gibi sonuçlanmamıştır bunun üzerine polis takibine alınmaktan kaçamamışlardır. Polis departmanının adından söz ettiren polisi Hanna ve iş arkadaşları bu örgütü yakalamakla görevlendirilmişlerdir ancak yakalamak için herhangi bir kanıtları yoktur. Araştırma yapmaya başladıkları zaman görgü tanıklarının söyledikleri Hanna’yı Cheritto’ya ulaştırır ve onu yakalamayı başarır. Cheritto’dan aldıkları bilgiyle diğer çeteyi aramaya başlar ancak kısa süre sonra çetenin bu takipten haberi olmuştur. Çete yakalanma endişesiyle planladıkları işleri askıya almak zorunda kalır. Ancak büyük bir banka soygununu ekibin üyeleri iptal etmek istemezken Neil bu konuda ısrarcıdır. Soygunun gerçekleşeceği sırada Hannan’ın takibine katılan Neil, birlikte bir kafede kahve içmeye giderler.

Beklenilenden farklı olan bu sohbet sırasında birbirlerine iş hayatından ve özel hayatından bazı sırlar verirler. Sohbetin ilerlediği sırada ikiliden biri diğerini vurmak zorunda kalırsa bunu işi gereği yapması gerektiğini vurgular. Konuşma Hanna’nın Neil’i yakalamasıyla sonlanması beklenir ancak polis ekibi çete liderini gözünden kaçırır. Soygun sırasında eski çete üyesi ekibi polise bildirir ve iki grup arasında silahlı çatışma başlar. Çatışma sırasında Cherrito hayatını kaybeder. Neil, Chris ile birlikte kaçmayı başarmıştır. Ancak Hanna çetenin peşini bırakmaz ve Chris’in eşinin kendisini alttığını öğrenir. Bu bilgiyle yola çıkmasına rağmen herhangi bir somut bilgi elde edemez. Bu sırada Neil, kendilerini kimin ihbar ettiğini araştırmaktadır.

Eski çete üyesi Waingro’nun ihbar ettiğini öğrenir ve şehirden kaçmak üzere karar verdiği esnada muhbirin kaldığı otele giderek onu öldürür. Artık kaçması için bir sebep kalmamıştır ancak Hanna hemen otele gelmiştir. İkili arasında çıkan çatışmada Hanna, Neil’i etkisiz hale getirmeyi başarmıştır.

Büyük Hesaplaşma Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Al Pacino

Lt. Vincent Hanna

Robert De Niro

Neil McCauley

Val Kilmer

Chris Shiherlis

Tom Sizemore

Michael Cheritto

Diane Venora

Justine Hanna

Ashley Judd

Charlene Shiherlis

Mykelti Williamson

Sergeant Drucker

Natalie Portman

Lauren Gustafson

Tone Loc

Richard Torena

Hank Azaria

Alan Marciano

Wes Studi

Detective Casals

Production

Arnon Milchan

Executive Producer

Pieter Jan Brugge

Executive Producer

Writing

Michael Mann

Screenplay

Directing

Sound

Bill Abbott

Music Editor

Elliot Goldenthal

Original Music Composer

Art

Anne H. Ahrens

Set Decoration

Neil Spisak

Production Design

Costume & Make-Up

Deborah Lynn Scott

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Büyük Hesaplaşma”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.