Bir Zamanlar Amerika Konusu

Bir Zamanlar Amerika, 1984 yılında Sergio Leone tarafından yönetilmiş olup İtalya-ABD birlikteliğiyle ortaya çıkmıştır. Film 1920-1960 yılları arasında New York’ta bir grup çocuğun ABD’nin geçirdiği savaşın toplum üzerindeki ekonomik ve sosyal etkilerini bir grup gencin çete hayali üzerinde şekillenmektedir.

Noodles, Max, Dominic, Cockeye ve Patsy isimlerini dünyanın her yerinde duyurmak istedikleri bir çete kurmuştur ancak filmdeki olaylar genel olarak Noodles etrafında meydana gelmiştir. Kurulan çete bir süre sonra para biriktirmeyi başarmış ve bu parayı emanet kasasında saklamıştır. Noodles, Max’ın kendini kanıtlamak amacıyla yaptığı bir plan yüzünden ölmelerini engellemek için çetenin varlığını polise ihbar eder ancak arkadaşları polisle çatışma sonucu hayatını kaybeder. Noodles bunun haberini alır ve olayın gerçekleştiği yere gider.  Düşmanların kendisini araması ve yaşanan olayın suçluluğundan kurtulmak için bölgeden uzaklaşır ancak bir gün tekrar geri döner.

başlık

Arkadaşı ve kendisi için yapılmış mezarların bulunduğu yere gider ve paranın bulunduğu emanet kasasının anahtarını alır. Kasayı açtığında çanta para doludur ancak şehirden kaçtığı esnada çantanın boş olduğunu hatırlar ve bu gizemin peşine düşer. Bara gidip olan bitenler hakkında arkadaşı Moe’den yardım ister çünkü kendisine gizemli bir mektup gelmiştir. Mektubun içinde yer alan bilgiler ışığında Max’ın aslında kendini o baskında ölmüş gösterdiğini ve bakan olarak hükümette görev aldığını öğrenir. Öte yandan sevgilisi Deborah oyuncu olmayı başarmış ve Max ile evlenip anne olmuştur. Max Noodles’e bir davetiye gönderir ancak buna katılmak istemez. Davet öncesi Deborah ile bir araya gelir ve onun ısrarları doğrultusunda teklifi kabul eder. Bu sırada bakan Max, yaptığı bir yolsuzluk dolayısıyla sıkıntılı günler yaşamaktadır. Max, Noodles ile yüzleşmek için bir araya gelir.

Max tüm yaptıklarını itiraf eder ve ona bir silah verip kendisini öldürmek ister. Çünkü hem Noodles hem diğer arkadaşlarıyla ödeşmiş olacaktır. Filmin kırılma sahnesi olan bu durumda Noodles onu öldürmek yerine affetmeyi tercih eder. Bu sahne filmin son sahnesidir ve Noodles’ın gençliğine gidilip kameraya tebessümüyle son bulur.

Ekip & Oyuncular

Robert De Niro

David 'Noodles' Aaronson

James Woods

Maximilian 'Max' Bercovicz

Joe Pesci

Frankie Minaldi

Treat Williams

James Conway O'Donnell

Danny Aiello

Police Chief Vincent Aiello

James Hayden

Patrick 'Patsy' Goldberg

William Forsythe

Philip 'Cockeye' Stein

Larry Rapp

'Fat' Moe Gelly

Olga Karlatos

Woman in the Puppet Theatre

Production

Robert Benmussa

Consulting Producer

Sound

Ennio Morricone

Music Director

Costume & Make-Up

Gabriella Pescucci

Costume Design

Camera

Tonino Delli Colli

Director of Photography

Art

Gretchen Rau

Set Decoration

Carlo Simi

Art Direction

Writing

Sergio Leone

Screenplay

Directing

Crew

Gabe Videla

Special Effects

Louis Craig

Special Effects Assistant

Danilo Bollettini

Special Effects

Giovanni Corridori

Special Effects
İlk yorum yapan siz olun “Bir Zamanlar Amerika”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.