Barry Lyndon Konusu

1700’lü yılların ortasında geçen film izleyiciye iki bölüm olarak sunulur. Birinci bölümde Redmond Barry’nin çabaları sonucu yükselişini ikinci bölümde ise tekrarda eski hayatına dönüp yeniden düşüş yaşamasını anlatır.

Redmond Barry, babasının bir at satışı sonucu öldürüldüğünü öğrenir. Annesi başkasıyla evlenmeyi kabul etmez çünkü aklı oğlundadır. Yedi yıl savaşların başladığı esnada Barry, aynı zamanda kuzeni olan Nora’ya karşı sevgi beslemektedir. İrlanda’da gönüllü olarak bulunan Subay John’da Nora’dan hoşlanmaya başlamıştır. Barry, Subay John kadar zengin olmadığı için Nova tercihini subaydan yana kullanmıştır. Çünkü Nova, ailesini geçindirmek için mantıklı evliliği yapmakta fayda görmüştür. Ancak Barry bunu kabullenemez ve John’u düelloya davet eder. John’u öldürür ancak çevresine doluşan kalabalıktan kaçıp Dublin’e doğru yol alır.

Annesi tarafından kendisine verilen tüm ganimeti yolda iki haydut tarafından kaybeder. Kaybedecek bir şeyi kalmayan Barry, son çare olarak İngiliz ordusuna katılmak zorunda kalır. Burada eski arkadaşıyla karşılaşır ve bu sırada John’un aslında ölmediğini ve Nova’yla evlendiğini öğrenir. Düellonun kendisine yapılan bir oyun olduğunu anlar. Girilen bi çatışmada arkadaşı hayatını kaybeder ve Barry, onun kimliğine bürünür. Ancak Prusya askerleri onun yalan söylediğini anlar ve kendi ordularına katılmaları taktirde onu bağışlayacağını söyler. Barry zaman geçtikçe çevresindekilerin güvenini kazanır ve yaptığı bir evlilik sonucu artık herkes tarafından bilinen Barry Lyndon olmuştur. Zengin bir hayat yaşamaya başlar ancak bu kısa sürmez çünkü evlilikleri iyi yürümez ve plansız bir şekilde para harcamaktadır. Barry bir öz bir üvey babasıdır ancak öz oğlunu sürekli olarak üvey oğluna şiddet uygular.

Üvey oğlu kendisini düelloya davet eder. Barry ona ateş etmek istemez ve silahı yere doğrultur ancak üvey oğlu Lord Bullingdon kendisine ateş edip babasını bacağından vurur. Lord babasına bir teklifte bulunur ve her ay belli bir ödeme karşılığında evden ayrılmasını ister. Eski hünerleri olmayan Barry bu teklifi kabul eder ve eskiden yaptığı gibi kumar oynamak üzere memleketine geri döner. Stanley Kubrick tarafından senaryosu yazıldığı, yönetildiği ve yapımcılığını üstlendiği film yaklaşık on yıl sürmüştür.

Barry Lyndon Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Ryan O'Neal

Redmond Barry Lyndon

Patrick Magee

The Chevalier de Balibari

Hardy Krüger

Capt. Potzdorf

Gay Hamilton

Nora Brady

Frank Middlemass

Sir Charles Reginald Lyndon

Godfrey Quigley

Capt. Grogan

Leonard Rossiter

Capt. John Quin

Marie Kean

Belle, Barry's mother

Murray Melvin

Rev. Samuel Runt

André Morell

Lord Gustavos Adolphus Wendover

Writing

Directing

Production

Bernard Williams

Associate Producer

Jan Harlan

Executive Producer

Sound

Leonard Rosenman

Original Music Composer

Rodney Holland

Sound Editor

Robin Gregory

Sound Recordist

Camera

John Alcott

Director of Photography

Art

Roy Walker

Art Designer

Ken Adam

Production Design

Costume & Make-Up

Milena Canonero

Costume Design

Barbara Daly

Makeup Artist

Alan Boyle

Makeup Artist

Editing

İlk yorum yapan siz olun “Barry Lyndon”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.