Babamı Arıyorum Konusu

Senaristliğini ve yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz’in yaptığı Babamı Arıyorum 1985 yılında vizyona girmiştir. Dram türünde sinemaya uyarlanmış filmin başrollerinde Şahin Nacar, Ali Karagöz, Betül Arım ve Behçet Nacar yer almıştır. Şahin babası Hüseyin’in bulunduğu hastaneyi aramak için Kahtalı’dan İstanbul’a gelir. Görevli ziyaret saatinin bittiğini söyleyerek onu içeri almaz ancak o sırada orada bulunan başka bir görevli küçük Şahin’le ilgileneceğini söyler çünkü babası aynı gün hayatını kaybetmiştir.

Doktor Şahin’e durumu söyler ve gözyaşlarına boğulur. Şahin hastaneden ayrıldıktan sonra şehrin kalabalığına karışmaya başlar. Daha sonra sokakta bir simitçiyle tanışır ve simitçi kendisine iş teklif eder. İş bulan Şahin yatacak bir yer aramaya çıktığı sırada sokakta kumarbaz olan biriyle tanışır ve onun evine misafir olur. Sokakta bulduğu kediyi kucağından hiç ayırmayan Şahin ileride pop sanatçısı olmak isteyen bu yabancının evinde kalmaya başlar. Şahin ertesi gün fırına giderek simit tezgâhını alır ve satış yapmaya başlar ancak bir süre sonra sokak serserileri tarafından şiddete uğrar ve simit tezgâhı yerle bir edilir.

Ev arkadaşı olan Metin aynı serseriler tarafından darp edilince birlikte çalışmak için plan yaparlar. Metin, Şahin’in eşyalarını sattığı sırada kimliğini evde bırakır. Şahin kimliğe baktığında farklı birine ait olduğunu fark eder. Bunun üzerine ölen kişinin babası olmadığını anlar ve tekrar babasını aramak için yollara koyulur. Bu sırada sokakta bulduğu sahipsiz köpekleri, küçük çocukları eve getirip yardımcı olmaya çalışır.

Metin bu duruma tepki gösterse de evinde yaşayıp kira veren herkese kapısını açar. Metin’e saldıran sokak serserilerinin yanında bulunan bir kız Metin’e âşık olur ve birlikte yaşadıkları eve kaçarlar. Şahin cami yavrusunda bulunduğu çocuğu eve getirince Metin sinirlenir ve geri götürmesini ister. Şahin hem bebeğin hem de kendi babasını bulmaya kararlıdır.

Metin bebeğin gitmesini isterken eve gelen kız bebeğe bakacağını söyler. Bu sırada polisler eve gelir ve evde bulunan herkesi karakola götürür. Evde bulunan çocukların yaşı küçük olduğu için ıslah evine götürülmesine ve Metin’in de ceza evine kapatılmasına karar verilir. Aradan bir süre geçer ve Şahin küçük bebeğin ailesini bulup teslim eder. Mahalleli bu küçük çocuğu alkışlarken Şahin’in uzaktan gördüğü bir adam dikkatini çeker ve yaklaştığında o kişinin uzun zamandır aradığı babası olduğunu anlar.

İlk yorum yapan siz olun “Babamı Arıyorum”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.