Asfaltın Kralları Konusu

Yönetmenliğini James Mangold’un yaptığı aksiyon yarın filmlerinin unutulmazlarından olan Asfalt’ın Kralları 2019 yılında vizyona girmiş ve izleyicilerin olumlu eleştirilerini almayı başarmıştır. Film 1966 yılında düzenlenmiş olan Le Mans 24 Saat Yarışı’na kadar yaşanan sürecin ve yarış esnasındaki rekabetin gerçek hayattan uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır.

Efsane araç tasarımcılarından biri olan Carroll Shelby ve yine efsane bir yarış pilotu olan Ken Miles’in hikayesini anlatan filmin başrollerinde Matt Damon ve Christian Bale’yi izliyoruz. Filmin ilk sahnesinde Le Mans’ta yarışan Carroll Shelby’i izliyoruz. Shelby Le Mans’ı kazanan az sayıdaki Amerikan pilotlarından biri olmasına karşın yarıştan sonra kalp rahatsızlığı olduğunu öğreniyor ve artık emekli olmaya karar veriyor. Ancak yine bu hayatın dışına çıkmak istemiyor ve Shelby Motors’u hayata geçiriyor ve araba satmaya başlıyor. Daha sonra filmin ana karakterlerinden biri olan Ken Miles’ı görüyoruz. Ken Miles oldukça denilebilecek davranışları olan ve müşterileriyle iletişim şekli bu şekilde olan bir otomobil tamircisi. Ford’un durumu ise o günlerde pek iç açıcı değil, fabrikada kara bulutlar dolaşıyor.

Şirketin sahibi olan Henry Ford satışların düşük olması ve rakiplerininin oldukça yüksek cirolar yapmasından oldukça rahatsız olmuş durumda. Fabrika çalışanlarına sürekli olarak hakaret etmekte hatta işten kovmakla tehdit etmektedir. Yeni bir fikir yada satış stratejisi olmayan işçinin ertesi gün işe gelmesinin gerekmediğini söylemektedir. Ford’un satış ve pazarlama müdürü olan Lee Iacocca satışları arttıracak hamleler planlıyor. Le Mans yarışlarında Ferrari’nin başarısı aynı zamanda firmanın araç satışlarınıda arttırdığını söylüyor. Bunun üzerine Henry Ford, Ferrari’yle ortaklık anlaşması için Lee’yi gönderiyor. Ancak Lee’nin karşılaştığı tablo firmayı oldukça şaşkına çeviriyor. Ferrari Fiat’la anlaşış yarışa birlikte katılma kararı alıyor.

Henry Ford öfkesinden deliye dönerek Ford markasını Le Mans yarışlarına hazırlayacak bir ekip kurulmasını ve harcamadan kaçmamalarını söylüyor. Lee ilk olarak Shelby’nin yanına gidiyor. Shelby teklifi kabul edip yanında herkesin çekindiği ve iletişim gücünün etkisi olduğu düşünülsede Ken Miles’i istiyor. Film genel hatlarıyla Ford’un başarısı gibi dursada iki farklı karakterin bir araya gelip bu amansız mücadele için hırslı bir şekilde hazırlanmasıyla sona eriyor.

Asfaltın Kralları Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Matt Damon

Carroll Shelby

Caitriona Balfe

Mollie Miles

Josh Lucas

Leo Beebe

Noah Jupe

Peter Miles

Jon Bernthal

Lee Iacocca

Tracy Letts

Henry Ford II

Remo Girone

Enzo Ferrari

Ray McKinnon

Phil Remington

Jack McMullen

Charlie Agapiou

Ian Harding

Ford Executive - Ian

Production

Ronna Kress

Casting Director

Michael Mann

Executive Producer

Lucas Foster

Executive Producer

Directing

Camera

Phedon Papamichael

Director of Photography

Editing

Sound

Marco Beltrami

Original Music Composer

Costume & Make-Up

Daniel Orlandi

Costume Design

Mark Peterson

Costume Supervisor

Ken Diaz

Makeup Artist

Art

Robert Woodruff

Set Designer

Maya Shimoguchi

Supervising Art Director

Writing

İlk yorum yapan siz olun “Asfaltın Kralları”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.