Arabistanlı Lawrence Konusu

1962 yılında David Lean yönetmenliğide çekilen film T.W Lawrence’nin hayatından esinlenerek sinemaya aktarılmıştır. Vizyona girdiği tarihten 1990 yılına kadar Türkiye’de gösterimi yasaklanmıştır daha sonra dublaj olarak televizyon kanalında ilk kez yayınlanmıştır. Ayrıca 1991 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel miras taşıdığı gerekçesiyle koruma altına alınmıştır.

Hem bilim adamı olan hemde İngiliz hükümeti için ajanlık yapan biridir. Bu iki kimliği ona ajanlık görevinde oldukça kolaylık sağlamıştır. İngiliz istihbarat müdürü kendisini Arap halkının bulunduğu bölgeye gönderir ve orada uzun yıllar boyunca birlikte yaşayan Türk-Arap halkının arasını açmaktadır. Bunu sağlayarak iki taraf arasında bir savaş başlatması istenir. Kendisi bu iki taraf arasında Türklere karşı savaşmış ve onları asla sevmemiş eşkiyaların arasında görev almış. Bu eşkiyalar çölde hırsızlık yapan, halkı yağmalayan bedevilerdir. Arap bedevileri aralarında uzun süredir devam eden savaştan oldukça yara almış durumdadır, Lawrance’nin ve İngiliz hükümetinin Osmanlı’ya karşı birlikte savaşma teklifini hiç düşünmeden kabul eder. Bu destek onların savaştaki umudunu arttıracaktır.

Çanakkalede İngiliz hükümetini yenip pristejlerini yerle bir etmiş olan Osmanlı Ordusuna karşı intikam tutkusuyla tutuşan İngilizler bölgedeki aşiretleride kendi tarafına çekmeyi başararark onları silahlandırıp savaşa katılmaya ikna etmiştir. Bu mücadele sonucu İngiliz hükümeti amacına ulaşmış ama Araplara verdikleri sözlerin hiç birini tutmamışlardır. Onlara verilen Arap Devleti sözüne rağmen bunların hiç biri gerçekleşmemiş ve Araplar kendi aralarında bölünmek üzere kaderlerine terkedilmiştir. Kendisini Arap özgürlüğüne adamış Lawrance, onları Osmanlı baskısından kurtarmak için bir bütün olarak hareket etmelerini öne sürmüştür.

Bir propoganda filmi olan Arabistanlı Lawrance, Türkler her türlü işkenceyi yapabilen, tecavüzcü kimlikleriyle dikkat çeker. Lawrance Türklerin esiri altındayken kendisine işkence etmek isteyen Türk komutanın aklına tecavüz etmek gelmiştir. Filmin yapıldığı esnada Türkler hakkında pek bilgi sahibi olmadan yapıldığı düşünülen film, Arap halkınında sömürge altına girmeye müsai İngiliz ordusunun altında yaşamaya hazır bir halk olarak gösterilmekten çekinmemiştir.

Arabistanlı Lawrence Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Production

Douglas Twiddy

Location Manager

Directing

Editing

Ray Lovejoy

Assistant Editor

Sound

Winston Ryder

Sound Editor

Maurice Jarre

Original Music Composer

Art

Terence Marsh

Assistant Art Director

John Stoll

Art Direction

Anthony Masters

Art Direction

Crew

Cliff Richardson

Special Effects

Costume & Make-Up

Camera

Freddie Young

Director of Photography
İlk yorum yapan siz olun “Arabistanlı Lawrence”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.