Allah Kerim Konusu

II. Abdülhamit’in saltanatı sırasında yaşanan aşk ve intikam dolu olayları konu edinen film, Aka Gündüz’ün Allah Kerim isimli romanından Beyaz Perde’ye uyarlanmıştır. İstibdat döneminde, birçok olayın yaşandığı ve entrikaların hız kesmediği zamanlarda bir paşa kızı olarak dünyaya gelen Ayşesin’in başına gelen trajik öykülerin konu edindiği film, siyah beyaz olarak sinema severlerle buluşmuştur.

Ayşesin, padişaha karşı olan bir paşanın tek kızıdır. Nişanlısı Kerim ile birlikte Adapazarı’nda bir av etkinliğine giden Ayşesin, o sırada orada bulunan Osmanlı Zaptiye Kumandanı olan Fettah ile karşılaşır. Fettah’ın uzun süredir Ayşesin’de gözü vardır. Av etkinliğine giden Ayşesin ve Kerim’i pusuya düşüren Fettah, onları padişah karşıtı eylemler yapmakla suçlar. Bu suçlamanın asılsız olduğunu bilen Ayşesin Fettah ve adamları ile mücadele eder ve Fettah’ın atını vurur. Adamları önünde yaşanan bu yenilgiyi hazmedemeyen Fettah, Ayşesin ve Kerim’den intikam almak için planlar kurar. Ayşesin’i tutuklayıp II, Abdülhamit’in yaşadığı Yıldız Sarayı’na getirir.

Getirildiği Yıldız Sarayı’nda hainlikle suçlanan Ayşesin, suçsuzluğunu kanıtlayamaz, nişanlısı Kerim ise Trablus’a sürgüne gönderilir. Padişah Abdülhamit’in huzuruna çıkarılan Ayşesin, suçsuzluğunu ispatlamaya çalışır. Fettah’ın nüfuzlu bir zaptiye kumandanı olması bu durumun önüne geçer. Genç kadın nişanlısı Kerim’den ayrılıp Fettah ile evlenmek durumunda bırakılır. Bu evliliğe boyun eğmiş gibi gözüken Ayşesin’in Fettah için planları vardır. Hayatını mahveden bu adam için intikam günü bekler.

Ekip & Oyuncular

İlk yorum yapan siz olun “Allah Kerim”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.